VİZYON TARİHİ 23 Haziran 2017
Patriots Day (Kara Gün)
PUAN 0.0 /10
Yapım : 2016 ABD
Tür : Dram, Gerilim
Süre : 133 Dak.
Yönetmen : Peter Berg
Favori : 27 kullanıcının favori filmi
Facebook Paylaş

Film Özeti

Boston Polisi'nde görevli çavuş Tommy Saunders (Mark Wahlberg) için 15 Nisan 2013 günü önemli bir gündür. Boston Maratonu'nda sporcuları ve seyircileri koruma görevini üstlenen polislerden bir tanesidir. Yarış herkes için güzel bir atmosferde devam ederken hiç beklenmedik bir patlama meydana gelir. Hemen sonrasında tüm ekipler, Edward F. Davis (John Goodman) önderliğinde düzenlenen operasyonlarla şüphelilerin peşine düşecektir. Daha sonra kimlikleri belirlenen 2 kardeş, Boston'un her yerinde didik didik aranacaktır. Patriots Day filminde işlenen 2013 Boston Maratonu'ndaki bombalı saldırı ve sonrasındaki geniş kapsamlı arama süreci, Casey Sherman ve Dave Wedge'in yazdığı Boston Strong: A City's Triumph Over Tragedy adlı kitaptan uyarlandı. 

Popüler Yorumlar

SinefilOkan 26 Mart 2017, 16:34

15 Nisan 2013 Boston Maratonu sırasında gerçekleştirilen bombalı saldırıyı anlatan, gerçek olaylardan uyarlanan bir yapım. Aynı zamanda Mark Wahlberg ve Peter Berg'in birlikte çalıştığı üçüncü yapım olmasının yanı sıra, diğer iki film de (Lone Survivor ve Deepwater Horizon) gerçek hikayelerden uyarlanmıştı. Film içinde gerçek görüntülere de rastlıyoruz, bu durum filme kısmi bir belgesel havası katmış. En büyük dezavantajı uzun süresi, özellikle başarılı çatışma sahnesi için izlenebilir.

0 +7

Yorumlar

mertaltay 22 Haziran 2017, 04:15

Aktörler iyi güzel de senaryosu var ama verdikleri mesaj kötüüü islamı karalamaktan başka bişey değill...

0 0

Mert Yildirim 20 Haziran 2017, 16:27

bu transformerstaki adam degilmi

0 0

EmreG 6 Haziran 2017, 00:33

Önce bu tür olayları yaşayan ülkelere bakıyorum, sonra da bize... Bizi ayrıştıran yalnızca teröristler değil, bunu bir kez daha anlıyorum.
Filme dönecek olursam, dram, tempo ve gerilim açısından yeterli bulmasam da izlenebilirliği yüksek.

0 0

JenGarner 5 Haziran 2017, 00:53

Bu zorlu günlerde böylesine bir film ne izlemek ne kadar zor...
En etkilendiğim sahnelerden biri de; bombadan vefat eden bir çocuğun başında durmak zorunda olan polisin yaşadıklarını ekrana yansıması... Bir kişi değil binlerce insan zarar görmekte saldırılardan. Filmde propoganda olup olmadığını anlayamadım bile çünkü o kadar duygu içerisine girdim ve kötü olduğum yerler oldu ki...
Eksik veya fazla, doğru veya değil film gerçekten güzeldi. Olan bir olayı her yönüyle anlatmaya çalışmışlar, yaraların nasıl sarıldığını, birlik ve beraberliğin ne denli önemli olduğunu göstermeye çalışmışlar... (Mark Wahlberg'i komedi filmlerinde izler orta seviyede bir oyuncu olduğunu düşünürdüm fakat bu denli zor bir rolün üstünden başarılı ile kalmış. Bravo.

0 0

ramu 2 Haziran 2017, 00:06

biraz belgesel gibi olmuş. olayın gerçekliğinden kopulmamaya çalışılınmış gibi. bu yüzden temposu biraz düşük. ancak kendini izlettiren bir film. fazla alternatifiniz yoksa tercih edilebilir.

0 0

karakusnavy 8 Mayıs 2017, 22:08

Mark Wahlberg'in son oynadığı filmlere bakılırsa yakın tarihte gerçek yaşanmış ve büyük yankı yaratmış olayları canlandırıyor. Gerçekten de beğenmiyor değiliz. Bekliyoruz bakalım.

-1 +1

filmgibibiraz 5 Mayıs 2017, 15:51

23 Haziran 2017 tarihinde vizyona girecekmiş, geçen bu filmi indirmiştim internetten, demek ki sinemaya düşmeden internete düşüyor filmler gayrı

0 +1

kulki 23 Nisan 2017, 13:51

gerçek bir hikayeyi iyi kurgu ile bir araya getirince güzel bir film olmuş.

0 0

cumhurcemoglu26 17 Nisan 2017, 16:01

Abi Amerikan propogandasıymış falanmış filanmış bunları geçcen. Adamlar gerçek bir olayı çok güzel bir şekilde beyazperdeye aktarmışlar vede iyi kurgulanmışlar. Olay gerçek olduğu sürece propagandasıda geçerlidir sonuçta.ve hala buna benzer olayları ülkemizdede ve diğer ülkelerdede yaşıyoruz ne ACI' ki bunlarıda müslüman örgütler tarafından yapılıyor. Filmin beni en çok etkileyen tarafıda adamların olayadan sonraki uyumlu bir şekilde müdahale etmeleri hızları ve güvenlik güçlerinin inceleme yetenekleri ve titizlikleri muhteşemdi. Keşke böyle bir güvenlik bizdede bu kadar etkili olabilseydi ayrıca filmi çok uzatmayıp biraz kısa tutsalardı dahada güzel olurdu.

0 +1

bariso 15 Nisan 2017, 13:49

Mark Wahlberg her filmi iyi

0 0

FORHAN 12 Nisan 2017, 20:52

Yaşanmış bir olayın biraz içine belgesel havası vererek anlatıldığı yapım izlenebilir bir film olmuş bence. Teknik kalitesi üst düzey olan yapımın , süresi ve propaganda dolayısı ile eleştirilebilir. Yine de yaşananları başarılı anlattığı söylenebilir.

0 0

daruga55 31 Mart 2017, 23:59

Gereksiz uzun, hiçbir heyecanı olmayan, güçlü amerika (!) üzerine çekilmiş sıkıcı bir film.

0 0

hknkr 31 Mart 2017, 19:58

"Biz amerikalıyız, güçlüyüz, bizi asla yenemezler" cümlesinin sıkıcı bir özeti. 30 dakikalık belgesel yapıp yayınlasaydılar iyiydi. bizlere hitap etmiyor bu film.

0 +2

pLasTik 28 Mart 2017, 20:13

Yani gerçekleri filmlerde arayan insanların zekasını sorguluyorum hele ki bir amerikan yapımında.. Yahu adam tabi ülkesini savunacak siz hiç kendi ülkenizde kendi siyasi yapısını eleştiren bir film görme ihtimaliniz var mı ? Bırak görmeyi fragmanını bile çektirmezler adama. Her neyse filme gelecek olursak anlamsız uzun olmuş buda filmi sıkıcı hale getirmiş. Film genel olarak terör ve sonrasını ele almış.

0 0

SinefilOkan 26 Mart 2017, 16:34

15 Nisan 2013 Boston Maratonu sırasında gerçekleştirilen bombalı saldırıyı anlatan, gerçek olaylardan uyarlanan bir yapım. Aynı zamanda Mark Wahlberg ve Peter Berg'in birlikte çalıştığı üçüncü yapım olmasının yanı sıra, diğer iki film de (Lone Survivor ve Deepwater Horizon) gerçek hikayelerden uyarlanmıştı. Film içinde gerçek görüntülere de rastlıyoruz, bu durum filme kısmi bir belgesel havası katmış. En büyük dezavantajı uzun süresi, özellikle başarılı çatışma sahnesi için izlenebilir.

0 +7

qumiga 22 Mart 2017, 01:58

Filme iki yönüyle bakmak lazım. Birincisi iyi bir film olmamış. Normalde esas sahneleri 30-45 dk ya sığacak iken çok gereksiz sahnelerle filmi doldurmuşlar, izlerken bazı yerlerde sıkıldım. Ayrıca bazı sahnelerdeki çekim hataları da hemen fark ediliyor. Patlama ve çatışma sahneleri iyiydi gerçekçi olmuş.
Filmin ikinci yanına gelirsek yine amerikan rüyası pompalanmış, herkes mutlu,süper,harika. Yakışıklı oğlanlar güzel kızlar etrafta cirit atıyor. Ayrıca yine müslüman düşmanlığı eksik olmamış. İki kendini bilmez yüzünden yine tüm müslümanlar yaftalanmış.

0 +1

kemerlee 19 Mart 2017, 15:47

Sıradan insanların muazzam hayatlarına bakarak başlıyoruz, hepsi seviyor, seviliyor, özgürlükler ülkesinin tadını çıkartıyorlar çünkü burası cennetten bir köşe.(Ne adaletsizlik ne Irkçılık ne kıskançlık nede maddi sorunlar var) Peter Berg olabilecek en suni başlangıçla bir propaganda filmi yapacağını belli ediyor. Yaşanan bir terör olayını hem kurbanlar hem kolluk gücü hem de teröristlerin gözünden anlattığı iddiasın da ama iki arabın yaşadıkları, motivasyonu niye bu koşuyu seçtikleri hiç yok. Amerika kutsal bir yer iki müslüman bu kutsallığı bozdu ama biz yıkılmadık güçlüyüz havalarındalar. Ama işin garibi tüm boston polisi iki arapla çatışmada galip çıkamadılar. Beceriksizlikleri, korkaklıkları mecburen anlatılmış, tabi onlar öyle görmüyorlar kahramanca! çarpıştılar :) Tüm Boston halkı da bi adamı bulamadı bulduklarında hareket etti diye altlarına ettiler bide bu basiretsizliklerini propaganda filmine çevirmişler. Yine de eserin teknik kalitesi muazzamdı; bomba sahneleri çok gerçekçiydi, özellikle çatışma sahnelerinin etkileyiciliği su götürmez şekilde çok başarılıydı. Sadece bu bomba ve çatışma sahnelerine bile bakılabilir.

0 0

mesut_cankaya 21 Ocak 2017, 14:44

Bu tarz filmlerin bir özelliği vardır. Neler yaşanacağını ve sonunda ne olacağını bilirsiniz ama yine de size yaşattığı gerilim ve merak duygusuyla izlersiniz. Filmi izlerken özellikle ilk yarısında çok sıkıldım. İzlemenizi tavsiye etmiyorum, gereksiz bir true storie.

0 0

rdmihci 21 Ocak 2017, 03:06

Son dönemlerde çektiği filmlerle Birleşik Devletler’in yakın tarihinde yaşanmış felaket olaylarına odaklanan yönetmen Peter Berg,”Patriots Day” ile yoluna devam ediyor.Çok kısa zaman önce yine favori aktörü Mark Wahlberg’li “Deepwater Horizon” ile perdede boy gösteren yönetmenin aktörle olan ortaklığı 2013’teki “Lone Survivor”a dek uzanıyor. ABD'nin Boston kentinde her yıl düzenlenen maraton koşusunun bitim noktasında,15 Nisan 2013 tarihinde yerel saatler 14.49'u gösterirken gerçekleşen, 3 kişinin ölümü ve 200'den fazla kişinin yaralanması ile sonuçlanan bombalı saldırı olayı ve devamındaki insan avına odaklanan film koskoca bir metropolü kapatmaya kadar uzanan olaylar zincirini referans alarak özellikle George W.Bush döneminden bu yana bir ABD söylemi haline gelen “yaşam biçimine saldırı” noktasından hareketle devlet eliyle gerekirse hukuku geri planda bırakma pahasına nasıl halk kahramanları yaratılır iradesini ortaya koymaya çalışmış.Ancak Berg filminde bunu yapıp belli noktalarda eleştirel tutum almaya çalışırken bir yandan da pozitif Amerikancılık yapmaktan da geri durmuyor.Filmin gerçekçi atmosferi ve aksiyon sahnelerindeki doyuruculuk izleyiciyi tatmin anlamında başarılı olmakla beraber kanımca kendini yineleyen tekrarcı aksiyon sineması dalgalanmaları da yaşamıyor değil.Demek istediğim şu ki yönetmen filminde yeni bir şey söylemiyor.Olaylara kamerasıyla ayna tutuyor sadece.Sonuç olarak klişelerden nasibini almakta ısrar eden “Patriots Day”,Boston kenti iradesinin tamamını kullanan ABD söylemleri eşliğinde gururla “bize bulaşana bulaşırız” diyor.

0 +1

bestekaraca 18 Ocak 2017, 20:57

Mark walhberg var film deepwater horizon yönetenler tarafından yapılmış. Kesin gideceğim bir film olmuş. Zaten deepwater horizon u izledikten sonra fragmandan bile yapımcıların aynı olduğu anlaşılabiliyor. Onun gibi güzel bir film olacağa benziyor

-1 +1

jimmydean 18 Ocak 2017, 14:53

@enigmahit yorumuna +1,
Filme emek verilmiş ama, bana sıradan geldi.

-1 +1