VİZYON TARİHİ 19 Mayıs 2017
Le Jeune Karl Marx (Genç Karl Marx)
PUAN 7.7 /10
Yapım : 2017 Almanya
Tür : Biyografi
Süre : 118 Dak.
Yönetmen : Raoul Peck
Favori : 39 kullanıcının favori filmi
SEANSLAR Facebook Paylaş

Film Özeti

Eşi Jenny ile birlikte ülkesi Almanya'dan sürgüne gönderilen 26 yaşında Karl Marx (August Diehl), Paris'te yaşamını zor koşullarda sürdürmeye çalışırken bir yandan da yazı yazmaya devam etmektedir. Bir gün Friedrich Engels (Stefan Konarske) adında bir başka gençle tanışır. Görüntüsüne özen gösteren, bir fabrikatörün oğlu olan Engels'i Marx ilk başta küçük görse de zamanla ne kadar parlak bir zekaya sahip olduğunu ve meydana getirmeye çalıştığı düşünce sisteminde ihtiyaç duyduğu bakış açısını sunacağını anlar. Bu ikili, polis ve devlet baskısından kaçarken, Paris'te, Brüksel'de ve Londra'da işçi sınıfının örgütlenmesine yönelik hem teorik hem de pratik faaliyetlerde bulunacak, sonraki yüzyıllara etki edecek bir öğretiyi vücuda getirecektir.

Yorumlar

Güneş Değer 18 Temmuz 2017, 16:52

Harika film

0 0

bidizibifilm 9 Haziran 2017, 00:38

Kömünist Manifesto'yu okuyup beğendiyseniz mutlaka izlemeniz gereken bir film.

0 0

Mbaris 5 Haziran 2017, 16:29

Komünizm işçi hakları vs.. alakası yok, komünizm ateist bir ideolojidir amacı din karşıtlığıdır yani yaşama metaryalist bakış açısı kazandrımaktır. materyazlimin bilim ve din karşısında açıklayamadığı çok önemli bir konu vardı? Canlılar yani doğa tarihi nasıl oluşmuştu?

Ateizm açısından oldukça sorun olan bu problem ise aynı yıllarda Darwin adında araştırmacı bir ideologdan geldi. Darwin teorisini 1859 yılında, Türlerin Kökeni isimli kitabında açıkladı. Kitapta canlıların tam materyalist felsefenin iddia ettiği gibi rastlantılarla oluştuğunu söylüyordu. Dahası çok benzerdir, Darwin bu oluşumun çatışma sayesinde (doğal seleksiyon) ile geliştiğini iddia ediyordu. Kısacası diyalektik materyazlim Darwin kanalıyla, doğa tarihine uyarlanmıştı. Tıpkı hepsi aynı elden organize şekilde kaleme alınmış gibiydi. Ancak teorinin hiçbir bilimsel dayanağı yoktu, bu nedenle teori, Marx ve Engels dışında dönemin bilim adamları ve felsefecileri tarafından ciddiye alınmadı.

Darwin'in kitabını okuyan Engels, 12 Aralık 1859 yılında Marxa yazdığı mektupta: ''Şuanda kitabını okumakta olduğum Darwin muhteşem'' .. demişti. Marx ise Engels'e yazdığı mektupta: ''Haftalardır gönderdiğin bu kitabı okuyorum. Bizim doğal tarih temelini içeren kitap budur'' .. demişti. Marx bir anlamda ateizmin cevapsız kaldığı canlılar nasıl oluştu? sorusunun cevabını mantık dışıda olsa bulmuştu. Bundan sonra Komünizm ile Darwinizm arasında ki ilişki giderek büyüdü. Komünistler hiçbir delil olmamasına rağmen evrim teorisini bilimsel bir dayanak olarak kabul ettiler. Bunun sonucunda din algısı, aydınlanma adı altında dinsizlik propagandası ile tahrip edildi, ateizm bilim maskesini kullanarak yavaş yavaş Avrupa'da yayıldı.

-5 +1

şeker portakalı 30 Mayıs 2017, 13:13

bazı uzatılmış ya da gereksiz sahnelerinin olduğunu düşünsem de izlenmeye değer bir film. diyaloglar açısından yoğun üzerinde düşünülmesi gerekiyor. iki kişinin birbirini etkileme sürecini aile yaşantıları ile beraber ele alıyor.

-1 0

enginyuksel1982 29 Mayıs 2017, 16:29

herhangi bir siyasi fraksiyona takılıp kalmadan tarihe damgasını vurmuş bir teorisyenin gençlik yıllarını,yaşadığı zorlukları ve Engels ile olan yol arkadaşlığının başlangıcını ekrana yansıtan bir yapım izlenmeye değer 7/10

0 0

Denghesiz 26 Mayıs 2017, 00:57

Bence izlenmesi gerek.Siyasi düşüncenizi ya da tercihlerinizi bir kenara bırakıp izleyin.

0 0

zekaifatih 22 Mayıs 2017, 06:51

Özelde İktisat ile haşır neşir olanların genelde de Sosyal Bilimlere ilgi duyanların mutlaka izlemesi gereken bir film. Eşimle ben çok memnun kaldık. Neden bütün Türkiye'de oynamaz bu film?

0 0

KinyasVkayra 21 Mayıs 2017, 21:42

işverenin adaletsizliğini, işverenin ve kapitalist sistemin işçiyi nasıl da köle haline getirdiğini gözler önüne seren ve hiç kimsenin durduk yere anarşizm başlatmadığını anlayacağınız bir film...

0 +1

preseva 20 Mayıs 2017, 16:53

Hahahahaha. Yorum yok. Korkudan millet sıçmış :). Yoksa fragmanlara göre roman yorumu yazanlar var.

0 +3