VİZYON TARİHİ 19 Aralık 2008
Body Of Lies (Yalanlar Üstüne)
PUAN 8.0 /10
Yapım : 2008 ABD
Tür : Aksiyon, Dram, Gerilim
Süre : 128 Dak.
Yönetmen : Ridley Scott
Senaryo : William Monahan
Favori : 1552 kullanıcının favori filmi
Facebook Paylaş

Film Özeti

O, ABD istihbaratının yeryüzündeki en iyi adamı, yakınındaki kimsenin hayatta kalamadığı, tehlikeli bölgelerde görev yapan bir ajandır. Roger Ferris (Leonardo DiCaprio) son gizli görevinde ifşa olan sahte kimliğinden başka kimliği olmayan, hayatını güvenli telefon hattının diğer ucundaki duygudan yoksun sese emanet etmiş biridir. CIA’in kıdemli elemanı Ed Hoffman (Russell Crowe) lüks bir semtteki evinin oturma odasındaki dizüstü bilgisayarından, başının üzerinden geçen mermilerden korunmak için siper aldığı sırada dahi Ferris’in hareketlerini dikte ederek savaş yönetmektedir. Ortaya yeni çıkmış bir terörist lider, dünyanın en iyi istihbarat örgütlerini atlatarak dünya çapında bir bombalama kampanyası başlatmıştır. Onu kandırabilmek için, Ferris’in yeraltı finans örgütleri ve umutsuz şehitler arasına sızması, bunu yaparken de Ürdün Özel Operasyonlar Birliği’yle eğreti bir işbirliğine girmesi gerekecektir. Görevi onu Irak, Ürdün, Washington ve Dubai arasında getirip götürecektir. Ama Ferris, hedefine yaklaştıkça, kendini aynalarla dolu bir koridorda gibi hissedecektir çünkü müttefikler ancak son aldatmacalarında olduğu kadar iyidirler, ve güven, tüm taktiklerin en tehlikelisidir.

Popüler Yorumlar

dogukan35 26 Temmuz 2012, 01:25

Leonardo DiCaprio'nu o kadar heyecan dolu ve aksiyon filmlerini izledim ancak bu kesinlikle farklıydı.. Çünkü ana tema siyaset yada siyasi konular üzerineydi.. Ama beklemediğim kadar da merak uyandırıcı geldi bana.. Karakterin uçak yolculuklarını bu kadar çabuk yapmasını bir kenara koyarsak başka bir eleştirim yok film hakkında.. Buda zaten kaile alınmayacak bir detay.. Bilmiyorum belkide ilk onu izledim tarihleri farklı, ama bunla bir tutmayacak olsada New York'da 5 Minare'nin bazı yerleri buna çok benziyordu.. Ama neyse.. Filme tekrar dönecek olursa Russell Crowe çok konuşkan değil ancak filme önemli bir konuma sahip karakteri canlandırıyor.. Çok siyasi olaylara girmeyecem ama film gerçekten kendini izlettiriyor.. İncirlik üssünden de bahsediliyor ayrıca filmde.. Leonardo DiCaprio ayrıca polis rollerinde oynadımı nedense daha ilgi çekici geliyor bana.. İzlemenizi tavsiye ederim.. 8/10..!!

0 +13

williamwal 14 Kasım 2014, 00:27

arkadaşlar filmlerde müslümanları terorist gibi gösteriyor diye şikayet ediliyor.. YANLIŞMI? elhamdüllah müslümanız ama islam her coğrafyada aynı yaşanmıyor ve yorumlanmıyor. Irakda facebook hesabı açtığı için kadını asanlar ve taş yağmuruna tutanlarda kendince MÜSLÜMAN. Başka görüşten, siyasi partiden olduğu için canlı canlı KAFA kesen işid üyeleride MÜSLÜMAN. Canlı bomba diye allaha kurban olucaz diye 100 kişiyi öldürenlerde sözde MÜSLÜMAN. Türkiyedeki müslümanlıkla doğuyu bir tutmayın. Ben amerikalılara hak veriyorum, bazı sözde müslümanlar dünyaya ne katmış. Araplar desen dünyanın en tembel, bütün gün yatan, Eşlerinin gözünün retinasına kadar kapatıp evden çıkartmayan ırk değilmi? Keşke herkes islamı türkiyedeki gibi yorumlasa ancak böyle değil..

0 +7

Yorumlar

DaVinci01 18 Temmuz 2015, 18:18

"Allah için ölenleri ölmüş sanmayın. Onlar yaşamaya devam ederler ancak siz farkına varmazsınız." Kendi çıkarları adına dinine bağlı insanları kullanarak, onlara vaat ettiklerini vermek adına Kuranı salt bir şekilde yorumlamak.. şüphesiz günümüzde de kendilerini Allah adına öldürmeyi görev bilen örgütler var. Nitekim gelecek de geçmişte olduğu gibi her zaman ve her zaman bu gibi örgütler çıkacak... tarih her daim tekerrür edecek. Bu zihniyetle İslamiyette her zaman bu olaylarla anılmaya mahkum olacak, Müslüman=Terörist sayılacak, Amerika da bu tür faaliyetleri engellemek adına yardımlar yapacak ve en son.. Roger Ferris'in de filmde dediği gibi " ta ki , petrolünüzün tamamen tükenip yok olduğu zamana kadar." İşte o zaman da artık her zaman çıkan ve çıkacak olaylar tekrardan çıktığı vakit bu sefer yardım elini uzatan ve olayı kontrolüne almaya çalışan veya çalışacak bir Amerika olacak mı?Tartışılır..

0 0

beyza_gunes_71697 10 Temmuz 2015, 16:58

sonu canımı sıktı biraz ama oldukça iyi film müslüman düşmanlığı yapmıyorlar ırak temalı bi filmde afrikalı teröristler olcak hali yok

0 0

zeppelin7 19 Haziran 2015, 00:27

Filmin sonlarına doğru Ferris,"Kur'an da masum insanları öldürmek ya da intihar yoktur. Demek inandığın tek kitabı da yanlış yorumluyorsun.'' diyor. Bu filmde İslamı kötülemek değilde İslamı yanlış yorumlayanlara bi eleştiri var sanırım.

0 +1

orhandereli18 05 Haziran 2015, 23:14

7.8

0 0

bitcheslovefilm 05 Haziran 2015, 13:50

Yanık tenli, neredeyse siyah saçlı ve sakallı, fevkalade arapça konuşabilen, konuşma aralarında sürekli olarak "inşallah, selaminakeykum, Aleykümselam" gibi İslâmî terimler kullanan -ki insanın hoşuna gitmiyor degil- ve müslüman bir hemşireye aşık olan bambaşka bir Leonardo Di Caprio... Gerçekten hayran kaldığımı söylemeliyim. Filmdr müslüman terörizmi propagandası yapıldığı yönündeki tespitler kesinlikle yanlıştır, rahatlıkla görebilirsiniz. Hatta müslümanların aslında ne kadar sıkı teşkilatlandıklarını, nasıl sağlam organize olabildiklerine vurgu yapılıyor. Ancak bu teşkilatlanmanın olumsuz yönde olması halinde gerçekleşen olaylar gösterilmiş. Filmde Russell Crowe söz dinlemez ve çoğunlukla planları berbat eden ve umursamaz bir Amerikan bürokratını temsil ediyor. Leonardo ise arap toplum yaşamına tam anlamıyla adapte olmuş ve ajan olarak çalıştığı CIA bürosunun zeki, çevik ve dahi işbirlikçisi. Aynı zamanda filmde Hani karakteriyle tanıdığımız müslüman politikacıyla anlaşmalar yapan ve onlara güvenilebileceğini savunurken Edward karakteri bunun tam aksini iddia ediyor. Replikleri gerçekten ilgi çekici ve çok şey vurguluyor. Amerikalı işgüzar bürokratın Müslüman politikacıya "Cebiri siz buldunuz ancak kullanmasını biz keşfettik" deyişi ve buna karşılık olarak "Siz Amerikanlar asla sır tutamazsınız çünkü demokratsınız" cevabını alışı ilginçti. Daha da ilginç olan aynı demokratın müslüman teröristler hakkında "Onlar teknolojiye sırtını döner, görüşme ve anlaşmalar yüz yüze yapılır, ilişkiler birincildir işte bu yüzden onları yakalayamayız. Onlar gerçeği gördü. Bizi birkaç hamlede nasıl yerle bir edebileceklerini gördüler. Ne kadar güçsüz olduğumuzu biliyorlar çünkü biz buyuz. Bir an bile ayağımızı enselerinden çekersek dünyamızı mahvederler. Onlat gelecekten gelen savaşçılar." şeklinde bahsedişi idi. Final sahnesine yakın söylenen şu söz ise tüm filmi açıklayacak niteliktedir : "-Kur'an'da adam öldürmek ya da intihar yoktur. -Kur'an, Allah için ölenleri ölmüş saymaz, onlar şehittirler. -Demek inandığın tek kitabı da yanlış yorumluyorsun ha?" Bu demek oluyor ki Allahuekber diyerek bomba patlatıp adam öldüren insanlar yalnızca kutsal kitabı yanlış yorumlayanlardır. 9.10

0 0
Daha Fazla Görüntüle