Nezaketle Anı Yaşamak: Yeşil Rehber Film Eleştirisi
11 Mart 2019

2019 Oscar Ödülleri’nin yıldızı parlayan filmi Green Book (Yeşil Rehber), Akademi’nin hassas olduğu ırkçılık ve homofobi temasını samimiyetle işlemesi bakımından birçok sinemaseverden ve sinema otoritesinden tam not alan bir film oldu. Akademi’nin "En İyi Film" ödülüne layık gördüğü film, bugüne kadar aynı ödülü kazanmış filmlerin yanında, samimi diyalogları, anlamlı kurgusu ve oyunculuklarıyla çizgisini ortaya koyuyor.

Green Book, başrollerinde Viggo Mortensen ve Mahershala Ali’nin performanslarıyla devleştikleri, izleyeni hem güldüren hem de derin derin düşündüren zamansız bir film olmuş. Yönetmenlik kariyerinde 1994 yapımı Salak ile Avanak (Dumb an Dumber) ve 1998 yapımı Ah Mary Vah Mary (There's Something About Mary) gibi komedi unsuru ağır basan filmlere imza atmış olan yönetmen Peter Farrelly, bu defa oldukça farklı bir işe imza atmış. 

Green Book, birbirinden çok farklı deneyimlere ve kültürel arka planlara sahip olsalar da, sağduyuları sayesinde birbirini anlayabilen iki adamın gelişmekte olan arkadaşlığını, gerçek bir hikayeden öyle samimi bir dille beyaz perdeye aktarmış ki, “insan” olabilmenin hayattaki tüm ön yargıları anlamsız kılabileceği fikri, filmin kapanış jeneriği gözlerimizin önünde akarken iyiden iyiye akıllarımıza ve kalplerimize işlemiş oluyor.  

J.R.R. Tolkien’in kitaplarından beyaz perdeye uyarlanan, her bir filmi ödül rekortmeni olmuş epik film üçlemesi Yüzüklerin Efendisi’nin Kral’ı Aragorn rolüyle gönüllerde taht kurmuş Viggo Mortensen, çocuklarını modern çağın gerekliliklerinden uzakta büyüttüğü bir babayı canlandırdığı Kaptan Fantastik’te de, farklı rollere uyum sağlayabilen bir aktör olduğunu kanıtlamıştı. Green Book’ta canlandırdığı İtalyan-Amerikan aile babası Tony Lip karakterindeyse Mortensen, ailesine bağlı, muzip ve sadık bir dost olabilmeyi çok iyi başarıyor. Tony Lip, inatçı ama hızlı öğreniyor. 

2017 Oscar Ödülleri’ne damga vuran Ay Işığı (Moonlight) filmiyle daha yakından tanıdığımız Mahershala Ali’nin homoseksüel ve Afro Amerikan bir piyano virtüözü olan Dr. Donald Shirley’yi canlandırdığı filmde, Shirley’nin dönemin kendisinin aleyhine olan toplumsal gerçeklerine karşı başı dik duruşu ve filmin Shirley’nin maruz kaldığı haksızlıkları ajite etmeden aktarabilmesiyse takdire şayan.  

Tony Lip ve Donald Shirley’nin “nezaketle anı yaşamayı” öğrendikleri yolculuklarında birbirlerine katabildikleri her bir bakış açısı, dikkatle izlenirse günümüzde de hüküm süren farklı olanı ötekileştirme tabusunu yıkabilecek güçte. İşte Green Book bu yüzden, 1960’ların Güney Amerika’sında geçse de, her dönemde izlendiğinde farklı dersler çıkarılabilecek zamansız bir yapım olmuş. 

Livaze Gül Erişti