Anton Yelchin Filmleri

Genç yaşta hayatını kaybeden Anton Yelchin'in kariyerindeki satırbaşlarını oluşturan filmler...

Morgan Freeman'ın başrolde oynadığı, 12 yaşındaki Yelchin'in ilk büyük filmlerinden biri olan Örümceğin Maskesi'nde genç yıldız adayı, Rus Devlet Başkanı'nın oğlu Dimitri'yi canlandırmıştı.

Aynı yıl bir diğer büyük usta, Anthony Hopkins'le çalışma fırsatı bulan Yelchin, Bobby Garfield karakterinin gençliğini canlandırmıştı.

Yelchin'in ilk önemli başrollerinden biri diyebileceğimiz Charlie İş Başında filminde Bartlett karakteri sorunlu ama kafası çalışan bir genç olarak izleyicilerin karşısına çıkmıştı.

11 yönetmenin kısa filmlerinden oluşan Seni Seviyorum New York filminde Brett Ratner'ın yönettiği bölümün başrolünde, 18 yaşındaki Anton Yelchin bulunuyordu.

Artık çocukluktan çıkıp yetişkinliğe adım atmaya başlayan Yelchin'in rol aldığı filmlerin profili de yükselmeye başlamıştı. Bu anlamda akla ilk gelen filmlerden biri, Terminatör serisinin 4. filmi olan Kurtuluş'tu. Kyle Reese karakterine hayat veren Yelchin, başrolü Christian Bale ve Sam Worthington gibi kaliteli isimlerle paylaşmıştı.

Terminatör'den sadece 1 ay önce Türkiye'de gösterime giren JJ Abrams'ın Star Trek uyarlaması, Yelchin'in belki de en çok hatırlanacağı karakter olan Pavel Chekov'u ilk kez canlandırdığı filmdi. Daha sonra 2013'te Star Trek: Karanlığa Doğru ve ölümünden kısa bir süre önce çekimleri biten Star Trek: Sonsuzluk filminde de aynı rolü üstlenmişti.

Unutulmaz çizgi film Şirinler'in 2011 sinema uyarlamasındaki seslendirme ekibinde Anton Yelchin de vardı. Sakar Şirin'i seslendiren genç oyuncu, aynı karaktere serinin 2013 çıkışlı 2. filminde ve aralarda çekilen diğer kısa filmlerde de sesini vermişti.

Yelchin, tıpkı Charlie Bartlett gibi Odd Thomas'ta da filme adını veren kahramanı canlandırmıştı. Bu filmde medyumluk güçleri bulunan bir aşçıyı canlandıran Yelchin, filmin gişede adeta yere çakılmasına engel olamamıştı.

Kariyerinin başlangıç yıllarında bazı bağımsız filmlerde yer alan Yelchin, 2013'te Amerika'nın bağımsız film üstadı Jim Jarmusch'un vampir filminde Ian rolünde oynamıştı.

Türkiye'deki festivallerde de gösterilen gerilim filmi Dehşet Odası'nda Yelchin, peşine düşen Neo-Naziler'den kaçmaya çalışan bir punk grubunun üyelerinden Pat'i canlandırmış, başrolü Imogen Poots ile paylaşmıştı.