Görüntü Yönetmeni Michael Ballhaus'un Unutulmaz Çalışmaları

Alman ve Hollywood Sineması'nın çok önemli filmlerinde imzası olan görüntü yönetmeni Michael Ballhaus'un en önemli çalışmalarından 10 tanesi sizlerle.

Michael Ballhaus, 1970'li yıllarda birlikte çalışmaya başladığı Alman Yeni Sineması'nın en önemli temsilcisi Rainer Werner Fassbinder'in genç yaşta ölümüne dek 10'dan fazla filminde kamera arkasına geçti. İlk ortak çalışmalarından biri de 1972 yapımı Die bitteren Tränen der Petra von Kant filmiydi.

1979 yapımı Die Ehe Der Maria Braun filminde, Fassbinder'in tıpkı Ballhaus gibi vazgeçilmezi olan ve birçok filminde başrolü emanet ettiği Hanna Schygulla başroldeydi.

Fassbinder'in 1982'deki zamansız ölümüyle, Michael Ballhaus daha çok Hollywood filmlerine ağırlık vermeye başladı. Tam 7 filminde birlikte çalışacağı ünlü yönetmen Martin Scorsese'yle ilk ortak ürünü, 1985 yapımı After Hours adlı komedi filmiydi.

Sinema tarihine geçen mafya filmi Goodfellas'da Scorsese ve Robert De Niro bir kez daha yeteneklerini konuştururken, kamera Ballhaus'a emanet edilmişti.

Francis Ford Coppola'nın unutulmaz Dracula uyarlamasında Gary Oldman, Anthony Hopkins, Keanu Reeves ve Winona Ryder başarılı performanslar sergilerken, filmin etkileyici atmosferinde Michael Ballhaus'un büyük payı vardı.

1990'lı yılların akıllarda yer eden filmlerinden Sleepers'ta yönetmen Barry Levinson zengin bir oyuncu kadrosu toplarken, Ballhaus'la çalışmayı tercih etmişti.

90'ların akıllardan çıkmayan aksiyon klasiklerinden olan Air Force One'da Michael Ballhaus, bir başka Alman Wolfgang Petersen ile bu önemli filmi meydana getirmişti.

Will Smith ile Kevin Kline'ın başrolünde oynadığı western bilimkurgusu Wild Wild West'in de görüntüleri Michael Ballhaus'a aitti.

Martin Scorsese'nin görkemli kadrosuyla dikkat çeken, Daniel Day-Lewis'in bir kez daha yıldızlaştığı Gangs of New York filminde yine Ballhaus görüntü yönetmeniydi.

Martin Scorsese'nin yıllardır beklediği En İyi Yönetmen Oscarı'na kavuştuğu The Departed, aynı zamanda ünlü yönetmenle artık 70 yaşını aşmış Ballhaus'un son ortaklığı olacaktı.