Olgun Şimşek

9,2 509 oy

Olgun Şimşek Biyografi

Olgun Şimşek, 1971 doğumlu oyuncu. Bir Demet Tiyatro ile ünlenen Şimşek, sonrasında dizi ve filmlerdeki performansıyla Türkiye'nin üst seviye oyuncuları arasında yerini almıştır.

Şimşek, Bursa'nın Büyükorhan ilçesine bağlı Yenice köyünde doğdu. İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Oyunculuk Ana Sanat Bölümü'nden mezun oldu. 1993'te Tersine Dünya, 1995'te Yer Çekimli Aşıklar filmlerinde oynadı. 1997'de başladığı BKM projesi Bir Demet Tiyatro'daki Kudret rolüyle popülarite kazandı. 1998'de Karışık Pizza'da rol aldı ve 11. Ankara Film Festivali'nde Umut Veren Yeni Erkek Oyuncu ödülünü kazandı. 2000'de Yedi Numara dizisinde Sabit karakterine hayat verdi. 2001'deki Yeşil Işık filminden sonra oynadığı Uğur Yücel filmi Yazı Tura ile büyük takdir kazandı. Antalya Altın Portakal, Adana Altın Koza, Ankara ve İstanbul Film Festivalleri'nde En İyi Erkek Oyuncu ödüllerinin sahibi oldu. Bu dönemde Beşik Kertmesi filminde başrolü Meltem Cumbul ile paylaşmıştı.

1996 yılında aynı zamanda Yedi Numara dizisinde de birlikte rol aldığı Şebnem Sönmez ile evlendi, 2000'de ayrıldılar. 2011'de ise Zeynep Kocabeyoğlu ile evlenmiştir.

Devamını Oku